Nitro Kahve Sunumu

Yeni nesil kahve yapım ve sunum tekniği Nitro Kahve sunumu için neler gerekli?

Nereden temin edebilirsiniz?

Nasıl sunum yapabilirsiniz?</p>

Cevaplar bu makalede.

Nitro Kahve ve fıçıdan soğuk kahve son yıllarda ülkemizde popülerlik kazanmaya başladı, bir çok butik kahve dükkanları yanı sıra kahve zincirleri de bu konuda çalışmalar yapmaktalar.

Öncelikle Nitro Kahve ve Cold Brew sunumu için gerekli ekipmanları tanıyalım, sonrasında bu konuda çok sorulan soruları cevaplayacağız.

<strong>EKİPMANLAR</strong>

<strong>1)Kahve Fıçısı</strong>

19LT,9LT ve 5LT kapasiteli soğuk demlenmiş kahvenizi içine koyabileceğiniz belli basınca dayanıklı çelik fıçılar.

3 Değişik ebatta bulunan bu fıçıların temel özelliği gıda sınıfı paslanmaz çelikten üretilmiş olmaları ve sisteme bağlanabilecek Cornelius bağlantı aparatları olmasıdır.

19 ve 9 LT olanları 130 PSI çalışma basıncına, 5 LT olanı da 30 PSI çalışma basıncına sahiptirler. Nitro Kahve sunumu için 50-60 PSI aralığında basınç gerektiğinden 5 LT kapasite olanları sadece cold brew servisinde kullanabilirsiniz.

Yeri gelmişken Cold Brew ile Nitro Brew arasında ki servis farkına değinelim;

Nitro brew de nitrojen ile karbonize edilmiş kahvede yüksek basınç kullanılarak krema tarzı köpük oluşturulur ve bu şekilde servis edilir. Cold Brew de ise köpük oluşmaz, sadece düşük basınçta kahve fıçıdan soğuk servis edilir.

<strong>2) Kule ve Çeşme</strong>

Servis için soğutma dolabı üstü veya tezgah üstüne monte edilebilen, üstüne çeşmelerin monte edildiği kule ve servis türüne göre çeşmeler.

<blockquote>

<p style=”text-align: left;”>Nitro Kahve için gazı sıkıştıran mekanizmaya sahip”stout” tarzı çeşme kullanmak gereklidir.</p>

</blockquote>

<p style=”text-align: left;”>Cold Brew için tercihe göre normal çeşme yada akış kontrollü çeşme kullanılabilir.</p>

Stout Çeşme mekanizmasında gazı kısıtlayan bir plakaya sahip olduğu için yüksek servis basıncında verilen gazı sıkıştırıp kremamsı köpük elde edilmesini sağlar.

<p style=”text-align: left;”>Normal yada akış kontrollü çeşmeler ise düşük servis basıncında kullanıma uygundur, bu çeşmelerin yüksek basınçla kullanımı zamanla mekanizmalarının bozulmasına yol açar.</p>

<strong>3)Nitrojen Regülatörü ve Tüpü</strong>

Nitro Kahve ve Cold Brew servisi için ayrıca karbonizasyon için yüksek saflıkta nitrojen kullanmanızı öneriyoruz. Bu gaz sadece nitrojen tüplerine doldurulabilmekte.Piyasada satılan herhangi bir tüpe doldurulamaz.

Nitrojen tüpü çıkışı diğer gaz çıkışlarından farklıdır. Sanayi tipi gaz olmadığına dikkat edilmelidir. Nitrojen tüpleri 5, 10 ve 50 LT kapasitelerde bulunmaktadır, 5 yada 10 LT lik olanlar mağaza içi kullanımda (ebatları dolayısıyla) uygundur.

Tüpteki gazı servis yada karbonize etmede kullanmak için basıncını düşürmek ve gerekli basınçlara ayarlamak gerekmektedir. Bu nedenle yine gıdaya uyumlu malzemeden üretilmiş basınç regülatörü kullanılmalıdır. Sanayi tipi basınç regülatörü kullanılmamalıdır.

<strong>4)Bağlantı Adaptörleri</strong>

Fıçıları çeşmeye ve gaza bağlamak için kullanılan genel olarak ball-lock sistemi ile kilitlenen bağlantı aparatlarıdır.

Bağlantı aparatları sistemde sıvı ve gaz kaçışına neden olmaması için kaliteli malzemeden yapılmışları tercih edilmelidir. Nitrokahve.com da satılan bağlantı aparatları Alman malıdır. Ayrıca Nitro Kahve bağlantısı yüksek basınçta kullanıldığı için gaz kısmına sıvı kaçışını önlemek için valfli gaz konnektörlerini öneririz.

&nbsp;

<strong>5) Soğutucu</strong>

/>Sistemin en önemli parçasıdır, Nitro Kahve ve Soğuk kahveyi 4-8 °C aralığında servis etmek gerekir,ayrıca nitro kahveyi karbonize edebilmek için +4°C soğuk olmalıdır.

Sistem için kuvvetli bir soğutucuya ihtiyaç vardır. Fıçıları kule ve gaza bağlamak için gerekli bağlantı haznelerine sahip olmalıdır.

Fıçı dolaba koyulduktan sonra soğuk seviyeyi korumak için kapağı mümkün olduğunca açılmamalıdır, bu nedenle kahve fıçıları için sadece kahve servisinde kullanılacak dolap şarttır.

Yukarıdaki temel ekipmanlara ek olarak karbonizasyon işlemini kolaylaştırmak için karbonizasyon kapağı vb. yardımcı ekipmanlar da mevcuttur.

Sistemin doğru kurulup çalışması sonucunda iyi karbonize edilmiş bir nitro kahve aşağıda videoda görüldüğü gibi gayet etkileyici görsel şölen ile sunuma hazır olacaktır.