Nitro Kahve Sunumu

Nitro Kahve ve fıçıdan soğuk kahve son yıllarda ülkemizde popülerlik kazanmaya başladı, bir çok butik kahve dükkanları yanı sıra kahve zincirleri de bu konuda çalışmalar yapmaktalar.

Öncelikle Nitro Kahve ve Cold Brew sunumu için gerekli ekipmanları tanıyalım, sonrasında bu konuda çok sorulan soruları cevaplayacağız.

EKİPMANLAR

Kahve Fıçısı

Cornelius Fıçı
Cornelius Fıçı Üst Görünüm
5 TL Fıçı

19LT,9LT (Cornelius tip fıçılar) ve 10LT, 5LT kapasiteli olarak bulabileceğiniz soğuk demlenmiş kahvenizi içine koyabileceğiniz belli basınca dayanıklı paslanmaz çelik fıçılardır.

Genelde Değişik ebatta bulunan bu fıçıların temel özelliği gıda sınıfı paslanmaz çelikten üretilmiş olmaları ve sisteme bağlanabilecek Cornelius bağlantı aparatları olmasıdır. Cornelius tip fıçıların tercih edilmesinin ana nedeni kapaklarının açılabilmesi kolay doldurulup kolay temizlenebilmesidir.

19 ve 9 LT olanları 130 PSI çalışma basıncına sahiptirler.

10LT ve 5 LT olanların bağlantı girişleri kapaklarında olduğu için 75 ve tercihe göre 30 PSI çalışma basıncına sahip olabilirler . Nitro Kahve sunumu için 50-60 PSI aralığında basınç gerektiğinden 75 PSI bsınca sahip kapaklar seçilmelidir. 30 PSI kapasiteli kapakları sadece cold brew servisinde kullanabilirsiniz.

Yeri gelmişken Cold Brew ile Nitro Brew arasında ki servis farkına değinelim;

Nitro brew de nitrojen ile karbonize edilmiş kahvede yüksek basınç kullanılarak krema tarzı köpük oluşturulur ve bu şekilde servis edilir. Cold Brew de ise köpük oluşmaz, sadece düşük basınçta kahve fıçıdan soğuk servis edilir.

Kule ve Çeşme

Servis için soğutma dolabı üstü veya tezgah üstüne monte edilebilen, üstüne çeşmelerin monte edildiği kule ve servis türüne göre çeşmelerden oluşur.

Nitro Kahve için gazı sıkıştıran mekanizmaya sahip “stout” tarzı çeşme kullanmak gereklidir.

Stout Çeşme mekanizmasında gazı kısıtlayan bir plakaya sahip olduğu için yüksek servis basıncında verilen gazı sıkıştırıp kremamsı köpük elde edilmesini sağlar.

Cold Brew için tercihe göre normal çeşme yada akış kontrollü çeşme kullanılmalıdır.

Normal yada akış kontrollü çeşmeler ise düşük servis basıncında kullanıma uygundur, bu çeşmelerin yüksek basınçla kullanımı zamanla mekanizmalarının bozulmasına yol açar.

Nitrojen Regülatörü ve Tüpü

Nitro Kahve ve Cold Brew servisi için ayrıca karbonizasyon için yüksek saflıkta nitrojen kullanmanızı öneriyoruz. Bu gaz sadece nitrojen tüplerine doldurulabilmektedir .Piyasada satılan herhangi bir tüpe doldurulamaz.

Nitrojen tüpü çıkışı diğer gaz çıkışlarından farklıdır. Sanayi tipi gaz olmadığına dikkat edilmelidir. Nitrojen tüpleri 5, 10 ve 50 LT kapasitelerde bulunmaktadır, 5 yada 10 LT lik olanlar mağaza içi kullanımda (ebatları dolayısıyla) uygundur.

Tüpteki gazı servis yada karbonize etmede kullanmak için basıncını düşürmek ve doğru basınçlara ayarlamak gerekmektedir. Bu nedenle yine gıdaya uyumlu malzemeden üretilmiş basınç regülatörü kullanmak gereklidir. Sanayi tipi basınç regülatörü kullanılmamalıdır.

Bağlantı Adaptörleri

Ball-lock Adaptorler
Çek valfli Ball-lock

Fıçıları çeşmeye ve gaza bağlamak için kullanılan genel olarak ball-lock sistemi ile kilitlenen bağlantı aparatlarıdır. Bağlantı aparatları sistemde sıvı ve gaz kaçışına neden olmaması için kaliteli malzemeden yapılmışları tercih edilmelidir. Nitrokahve.com da satılan bağlantı aparatları Alman malıdır. Ayrıca Nitro Kahve bağlantısı yüksek basınçta kullanıldığı için gaz kısmına sıvı kaçışını önlemek için valfli gaz konnektörlerini öneririz.

Soğutucu

Sistemin en önemli parçasıdır, Nitro Kahve ve Soğuk kahveyi 4-8 °C aralığında servis etmek gerekir,ayrıca nitro kahveyi karbonize edebilmek için +4°C soğuk olmalıdır.

Sistem için kuvvetli bir soğutucuya ihtiyaç vardır. Fıçıları kule ve gaza bağlamak için gerekli bağlantı haznelerine sahip olmalıdır.

Sistem için kuvvetli bir soğutucuya ihtiyaç vardır. Fıçıları kule ve gaza bağlamak için gerekli bağlantı haznelerine sahip olmalıdır.

Fıçı dolaba koyulduktan sonra soğuk seviyeyi korumak için kapağı mümkün olduğunca açılmamalıdır, bu nedenle kahve fıçıları için sadece kahve servisinde kullanılacak dolap şarttır.

Yukarıdaki temel ekipmanlara ek olarak karbonizasyon işlemini kolaylaştırmak için karbonizasyon kapağı vb. yardımcı ekipmanlar da mevcuttur.

Sistemin doğru kurulup çalışması sonucunda iyi karbonize edilmiş bir nitro kahve gayet etkileyici görsel şölen ile sunuma hazır olacaktır.